A töklámpás eredete
Amerikában ezt a takarmányrépát a sütőtök váltotta fel, náluk ez őshonos növény, amely látványosabban világít nagyobb a termete, és könnyen faragható. A babona szerint a lámpás azt a célt is szolgálta, hogy megvédje a termést a gonosz szellemektől, és a halottak szellemei haza találhassanak. A brit bevándorlók vitték el a hagyományt Amerikába.
Magyarországi vonatkozásban is régi hagyománya van a töklámpásnak. Salamon, Árpád-házi király, miután elveszítette a trónt, vissza akarta szerezni. László, akivel trónviszályban állt a hatalomért félt, hogy Salamon eléri célját, ezért a visegrádi vár tornyába záratta. Az őröknek parancsba adták, hogy sötétedés után töklámpásokkal világítsák ki a tornyot, hogy éjszaka is szem előtt legyen a fogoly. A Salamon-torony egykori királyunk emlékét őrzi.
A töklámpás készítése
A töklámpás készítéséhez választhatunk olajtököt, sütőtököt és főzőtököt is, de a legideálisabb a Halloween-tök, amely nem íze miatt ismert, hanem ez a legalkalmasabb a faragásra. Amikor kiválasztottuk a számunkra legmegfelelőbb tököt, nincs más dolgunk, minthogy rárajzoljuk a mintát, amelyet ki szeretnénk alakítani. Ha ez megvan, akkor először levágjuk a tök szára alatti kisebb kalapszerű részt, majd kivájjuk a tök belsejét, végül pedig a rajzolt mintát is. Ezt követően már nincs is más dolgunk, csak egy mécsest a tök közepébe helyezni, meggyújtani, visszahelyezni a fedőrészt, és leoltani a villanyt, hogy élvezzük a töklámpás áradó szépségét.
A gyerekek imádnak minden kreatív feladatot, ahol kiélhetik alkotóképességeiket. Használjuk hát ki ezt ősszel is! Készítsünk velük töklámpást! Hagyjuk, hogy a tökre ők rajzolják fel a mintát, amit kitalálnak. A faragásnál engedjük, hogy ők is dolgozzanak, de vigyázzunk, mert a vésőeszköz használata veszélyes is lehet. A puhább tököket kevésbé éles késsel a gyerekek könnyebben kivájhatják. A mécsest gyújtsuk meg nekik a lámpásban, hogy élvezhessék munkájuk gyümölcsét.
Béres Noémi