Aztán egyszer, az egyik este, jött egy kommunista falubeli dédnagypapámhoz, hogy: „Pistám, holnap reggelre tegyél lócát a kocsira. Kösd elé a lovat!” Dédnagyapám nyugodt ember volt, de sem a behízelgést, sem a tiszteletlenséget nem szerette, sem azt, hogy ilyen könnyen „Pistámozzák” igazán nem tűrte:
– Aztán, miért? – kérdezte dédnagyapám.
– Azt nem mondhatom meg. Csak tegyél így!
Erre dédnagypapám tekintélyt parancsoló hangon megkérdezte, hogy ki ő, hogy a saját udvarán parancsolgat neki, és bizonyisten kivágja innen, ha nem mondja el, hogy mire kell neki a bricskája, lócája és Sári lova.
Kiderült, kora reggel, sőt sokkal inkább hajnalban, a faluból kitelepítik, elviszik, elhurcolják a kulákokat. Ehhez pedig éppen dédapám bricskája, lócája és Sári lova a legmegfelelőbb eszköz. Dédapám azonban aznap este agyoncsapta a lovat. Megsiratta. Akkor reggel nem vitték el a kulákokat.
A becslések, levéltári kutatások alapján körülbelül 100 millióra teszi a kommunizmus áldozatainak számát, amely jelentette éhínséget, kényszermunka tárborokat, kivégzéseket és azokat, akiket börtönbe zártak, vallattak, kínoztak, megbélyegeztek, akit csoport- vagy vallási hovatartozása miatt üldöztek, és szabad cselekvésétől és a szabad választás lehetőségétől megfosztottak, testileg és lelkileg megnyomorítottak.
Molnárfi Mátyás Tamás