Első éves tanító szakosok évfolyam kirándulása

(Debrecen – Temesvár)

(2017. június 23 – 25.)

Úti cél: Temesvár                                                     Közlekedési eszköz: Autóbusz

Útvonal (oda): Debrecen – Nagyvárad – Nagyszalonta – Temesvár

Útvonal (vissza): Temesvár – Arad – Gyula – Békés – Berettyóújfalu – Debrecen

Kísérő tanárok: Dr. Kiss Csaba Márton – Kőszeghy Attila

(243 km)

  • Indulás: 2017. június 23. (péntek) reggel 8.00
  • Érkezés: 2017. június 25. (vasárnap) este 19.00

 

Programok az odaúton: június 23 (péntek)

  • Nagyszalonta – (rövid) városnézés
  • Arany János Emlékház Vecsei Blanka/Rusznák Anett

Programok a visszaúton: június 25 (vasárnap)

  • Gyula – (rövid) városnézés

 

A kiránduláson a DRHE húsz első éves, tanító szakos hallgatója vett részt, két kísérő tanárral. A kirándulás anyagi költségeit a HÖK jelentős összeggel támogatta.

 

 

A péntek reggeli indulás után 11 óra körül értünk Nagyszalontára, ahol megtekintettük az Arany János Emlékházat és meghallgattuk a múzeum vezetőjének (aki egyetemünk levelezős hallgatója) sajátos bevezetőjét a múzeum látnivalóiba.

A rövid múzeumlátogatás után csoportunk folytatta útját Temesvár felé, ahova 15.30 körül értünk és elfoglaltuk szálláshelyünket (Hostel Costel, Timisoara, Str. Petru Sfetca Nr. 1.). Szállásadóink rendkívül kedves, vendégszerető házigazdának bizonyultak, akik lehetővé tették, hogy közösen főzhessünk magunknak a szálláshelyen. A pénteki programunkat jó hangulatú (jégesővel tarkított) udvari főzéssel zártuk.

A következő napon, szombaton, nyakunba véve a várost, megkezdtük Temesvár nevezetességeinek feltárását. Városnézésünket az 1989-es romániai forradalom emlék-múzeumának megtekintésével kezdtük, ahol megnéztük a magyarul is feliratozott filmet az 1989-es temesvári eseményekről. A délután hat óráig tartó “kimerítő” városnézésünk során is csak néhányat láthattunk Temesvár érdekességei közül – melyekről azonban minden esetben hallhattunk egy-egy rövid ismertetést azoktól a részvevőktől, akik előzetesen felkészültek -, megismerhettük a már említett ’89-es emlék-múzeumot, amelynek megtekintése előtt hallhattunk a romániai forradalomról (Gombos Ádám); megtekintettük a temesvári operaházat (Szabó Anna); a román orthodox katedrálist (Kiss Annamária); a Hunyadi Palotát (Tóth Lilla) és az Egység Terét (Horváth Melinda). Látogatásainkat aznap a Kommunista Fogyasztás Múzeumának (Csobán Fanni/Dalmi Dóra) látogatásával zártuk. Még nagyon sok látnivalóban lehetett volna részünk, melyekből felkészült idegenvezetőink is lettek volna (Győzelem Tere – Csernik Krisztina; Barokk Palota – Szabados Roland; Szabadság Tere – Szikszai Petra; Páva Ház – Horváth Adrienn; Nagy Zsinagoga – Remenyik Rita; Szerb Ortodox Katedrális – Katona Dorottya) – idő hiányában azonban csak ennyi fért aznapi programjaink közé. A szombati napot az Egység Terének mediterrán hangulatával zártuk jó hangulatú beszélgetéssel kísérve.

Vasárnap délelőtt, egyéni városnézés keretében maradt még annyi időnk, hogy az előző nap kimaradt látnivalókat fakultatívan megtekinthessük. Temesvártól a közösen eltöltött ebédünk után még nagyon sok érdekes, izgalmas látnivalót hagyva magunk után vettünk búcsút.

Hazafelé jövet még Gyulán volt érkezésünk egy rövid megállásra, ahol megkóstolhattuk az orzság legfinomabb hamburgerét.

Temesváron nem csak egy jópofa szálláshelyet ismerhettünk meg, de egy színes kulturális hártérrel rendelkező, soknemzetiségű (a házigazdák szerint itt él Románia legtöbb nemzetisége egy helyen), nagy múltú várost, mely minden résztvevőnek emlékezetes marad, és talán sokan vissza is térnek még az ott felejtett látnivalók megismeréséért.

 

 

 

Helyek, ahol jártunk:

Arany János Emlékmúzeum

1989-es Emlékmúzeum

 

 

Román Nemzeti Opera

Ortodox Székesegyház

Dóm-tér, Szentháromság-szobor (Pestis-szobor) és
a Római-katolikus Székesegyház

 

Rózsapark (több mint 10 000 rózsatő)

Beszámoló: az első éves tanító szakos hallgatók kirándulása